Fra overlevelse til ny virksomhet

Vi har nettopp hatt ekstraordinært landsmøte for å bestemme oss for hva vi skal gjøre med båtmisjon i Indre Sjø. Det var et veldig konstruktivt landsmøte, hvor mange av delegatene var oppe på talerstolen for å si sin mening om veien videre.

Av: Pål Vigmostad, landsstyreleder

LANDSMØTET KOM FREM til å fortsette med båtmisjon gjennom bruk av «Bethel», skipet til Dansk innenlandsk Sømandsmission.

“BETHEL”. Foto: Sømandsmissionen, Danmark.

DET VAR TRE alternativer til votering og lagt opp to avstemningsrunder. En satt opp et førstevalg og et andrevalg, og de to som fikk flest gikk videre til andre runde. Imidlertid ble det så mange som stemte på å bruke «Bethel» som førstevalg, at det kun ble en runde.

«BETHEL» FIKK 22 stemmer som førstevalg, i tillegg til 5 stemmer som andrevalg. Nest flest stemmer fikk alternativet å avslutte båtmisjon, med seks stemmer på førstevalg og syv på andrevalg. Å beholde «Elieser 6» fikk bare 2 stemmer på førstevalg, og tre på andrevalg. Det var i tillegg tre blanke stemmer.

MANGE DEDIKERTE ELIESER-VENNER talte varmt for å forsøke med «Bethel» på landsmøtet, og jeg tror også det er en god løsning.

«BETHEL» ER ET skip som lar oss fortsette med store deler av båtmisjonen slik vi kjenner den. Selv om møtesalen er mindre, er det mulig å ha de største møtene andre steder. Der det kommer svært mange på skipet, er det som regel også et bedehus i nærheten.

DET ER SAMTIDIG mange fordeler med «Bethel». En stor fordel er prisen, hvor vår danske søsterorganisasjon tar veldig godt vare på båten og ikke vil ha leie. Det vil også bli mye mindre krav til mannskap og lavere dieselforbruk.

DANSKENE BRUKER IKKE skipet sitt hele året, og det er mange måneder ledig for vår bruk. Både på vinteren frem til sent april, og deler av sommeren.

VI HAR BEGYNT å planlegge en lang tur til Nord Norge, hvor vi kommer tilbake til Danmark sent april 2026, og i tillegg en tur sommer 2026. Det er bare noen timer over til Danmark, så det kan gå fint å samarbeide med danskene.

NÅR VI HAR gått fra å bruke et skip til et annet, har det også tidligere vært mange følelser involvert. Da «Elieser 4» ble solgt var mange svært frustrerte. En misjonsdame var positivt overrasket over at Den Hellige Ånd også var på «Elieser 6». Jeg tror Den Hellige Ånd vil være til stede på «Bethel» også.

DETTE TILTAKET VIL drastisk senke kostnadene i Den indre Sjømannsmisjon. Selv med svært lite bruk i 2024, kostet «Elieser 6» over tre millioner kroner. I full bruk med to lønnede skift, koster «Elieser 6» syv millioner kroner. Vi vil nå med «Bethel» ha en båtmisjon med et totalbudsjett på en million.

DET ER EN BESPARELSE vi var nødt til å ta, og som jeg tror vil styrke oss betydelig som misjon. Vi må over fra en situasjon hvor vi tenker på hvordan vi skal overleve, og til en situasjon hvor vi tenker på hvordan vi skal spre evangeliet.

| Vi må over fra en situasjon hvor vi tenker på hvordan vi skal overleve, og til en situasjon hvor vi tenker på hvordan vi skal spre evangeliet.»

LANDSSTYRELEDER PÅL VIGMOSTAD. Foto: Ingrid Helland.

Forrige
Forrige

Kandidater til landsmøtet 2026

Neste
Neste

Avgjort at “Elieser 6” skal seljast